کاربرد لیزر پرتوان در درمان

کاربرد لیزر پرتوان در درمان

لیزرتراپی پرتوان چیست ؟

 

نور یک انرژی الکترومغناطیسی است . انرژی الکترومغناطیسی معمولا با طول موج اندازه گیری می شود . نور مرئی طول موجی بین  380 الی 740 دارد . هر رنگ درون نور مرئی طول موج خاص خود را دارد . نور مرئی که در یک باند باریک بین امواج مادون قرمز (IR) و ماوراء بنفش (UV) قرار می گیرد، بخش کوچکی از انرژی الکترومغناطیسی را به خود اختصاص داده است :

تقریبا کمتر از نصف انرژی الکترومغناطیسی خورشید که به زمین می رسد نور مرئی است. اگر خورشید انرژی و امواج الکترومغناطیس آن به زمین نمی رسید تقریبا هیچ حیاتی در کره زمین وجود نداشت. حیات روی زمین در گرو انرژی الکترومغناطیس و نوراست . نور لیزر درمانی انرژی الکترومغناطیس مادون قرمز است که بصورت فوتون وارد بدن می شود، دسته فوتون های نور در یک راستا و کنار هم باقی می مانند و همانند نور یک لامپ معمولی ازهم پراکنده نمی شوند . تحقیقات اخیر نشان داده است وقتی بافت های بدن در مقابل تابش نور لیزر پرتوان قرار می گیرند تولید آنزیم معمولی سیتوکروم سی اکسید از (cytocrome c oxidase) افزایش می یابد . این آنزیم مسئول تولید ATP در بدن است . مولکول ATP انرژی شیمیایی در دسترس و مورد نیاز سلول های بدن است . بنابراین با افزایش ظرفیت تولید ATP و افزایش ذخایر ATP در سلول انرژی سلول برای انجام فعالیت هایش افزایش پیدا می کند . فعالیت هایی از قبیل : کاهش درد ، کاهش التهاب ، کاهش بافت اسکار، افزایش متابولیسم سلولی ، بهبود فعالیت عروقی ، افزایش سرعت ترمیم معمولی این ها اثرات نوری – شیمیایی لیزرتراپی پرتوان محسوب میشود .

دستگاه های لیزر کلاس 4 خروجی و قدرتی از0.5 وات به بالا دارند .که به آنها لیزر پرتوان گفته می شود لیزرهای کلاس2 و کلاس3 در طبقه بندی لیزرها به عنوان لیزرکم توان محسوب می شوند لیزرهای کم توان بدلیل قدرت کمتر خروجی ضعیف تر چگالی انرژی کمتری تولید می کنند . بنابراین برای اینکه دوز درمانی مناسب را به بافت مصرف برسانند در مقایسه با لیزر پرتوان از توانایی کمتری برخوردارند .

لیزر پرتوان گیگا (GIGA LASER) که توسط کلینیک فیزیوتراپی سعادت آباد خریداری شده است از یک دیود 15 وات واقعی مورد تائید FDA آمریکا بهره می برد که یکی از قدرتمندترین لیزرهای موجود در دنیا است که توانایی تولید مداوم لیزر با طول موج 980 ( نزدیک طول موج مادون قرمز ) برای گرفتن حداکثر اثرات مفید درمانی ( Biostimulation) در بدن دارد .

همه توضیحات بالا به این معنی است که لیزرتراپی پرتوان می تواند به درمان بسیاری از مشکلات و اختلالات و بیماری ها کمک کند ؛ بخصوص هنگامی که در کنار سایر مداخلات اقدامات درمانی پزشکی و فیزیوتراپی قرار بگیرد . مشکلات و اختلالاتی که لیزر پرتوان میتواند در درمان آنها موثر باشد .

آرتریت، خارپاشنه، التهاب فاشایی کف پا، آرنج تنیس بازان، آرنج گلف بازان، پارگی تاندون های روتاتور کاف ، التهاب غلاف سینوویوم ، تاندون های اکستانسوری دست ، اختلالات TMJ ( مفصل فکی – گیجگاهی )، فتق یا پارگی دیسک کمر ، تاندونیت ها، شکستگی ، سائیدگی کشکک، سندرم تونل کارپ (CTS) پارگی رباط، سیاتیک ، دردگردن، کمر درد، دردپشت، پیچ خوردگی کپسول مفصلی، التهاب عصب، آسیب عصب، ترمیم پس از جراحی .

خطرات و احتیاطات لیزرتراپی پرتوان :

لیزرتراپی پرتوان در مواردی مثل بارداری خانم ها، وجود تومور و یا افرادی که داروهای حساس کننده پوست به نور استفاده می کنند، توصیه نمی شود. در حین لیزرتراپی پرتوان از هیچ پماد و لوسیونی به عنوان ماده واسط نباید استفاده شود انجام لیزرتراپی پرتوان نیاز به عینک محافظ برای چشم دارد چون سلول های چشم فوق العاده به نور حساس هستند .