@laserdarmanii پیج اینستاگرام

لیزر درمانی در درمان زخم

 

زخم یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی در سراسر جهان است. زخم های ناشی از حادثه، بیماری و یا جراحی طیف گسترده ای از زخم های حاد و مزمن را ایجاد می کنند که همراه با افزایش میزان مرگ و میر همراه هستند. تأثیرات مهم زخم بر روی سلامت جسمی و روانی معمولا محققان را برای یافتن درمان های کارآمد هدایت می کند. یکی از روش های درمان که در سال های اخیر توسعه یافته است لیزر درمانی کم است.

لیزر درمانی کم توان (LLLT) یک روش پزشکی است که برای درمان درد و سرعت بخشیدن به بهبود زخم استفاده می شود. این درمان از لیزرهای کم توان برای تغییر روند بهبود در سطح سلولی استفاده می کند. در حالی که دقیقا مشخص نیست که لیزر کم توان چگونه عمل می کند، تصور می شود که کاهش التهاب با کاهش تعداد مواد شیمیایی سلولی و آنزیم های مرتبط با درد و التهاب مرتبط باشد. مکانیسم دیگر ممکن است به تحریک سلول ها برای افزایش تولید آنزیم های خاصی که بر تکثیر سلول ها و یا تقسیم سلول ها اثر می گذارد مربوط شود، بنابراین افزایش سرعت بهبود زخم افزایش می یابد. به نظر می رسد که اثرات لیزر کم توان با طول موج خاص خود لیزر درمانی ارتباط دارد. طول موج ایده آل یا دوز، مدت زمان و محل درمان برای هر بیماری و زخم منحصر به فرد است. تحقیقات نشان می دهند که به نظر نمی رسد درمان لیزر در سطوح زیر مقادیر دوز مناسب مؤثر باشد. دوز بالینی مؤثر لیزرهای کم توان بنا به تولید کننده متفاوت بوده و موضوعی برای تحقیقات بیشتر است.

 

استفاده

به نظر می رسد که در بسیاری از شرایط از لیزر کم توان استفاده می شود. تصور می شود که همه انواع زخم با این روش بهبود یافته اند و یا حداقل از طریق این درمان آسیب ندیده اند. شرایط پزشکی که ممکن است از لیزر کم توان برای درمانشان استفاده شود عبارتند از:

 • زخم های مزمن
 • زخم های حاد
 • زخم جراحی
 • درد مزمن مفصلی (همانطور که در آرتروز، استئوآرتریت و اختلالات مزمن مفصلی دیده می شود)
 • درد مزمن پایین کمر یا گردن

 

% درمان زخم

روش

در طی درمان لیزر کم توان، یک دستگاه لیزر در نزدیکی و یا در تماس با بدن برای زمان مشخصی قرار می گیرد. اگر لیزر کم توان به طور مستقیم بر روی بدن اعمال شود، یک صفحه کوچک بین لیزر و سطح پوست قرار می گیرد و فاصله ای حدود ۲ میلی متری ایجاد می کند. در طول درمان، یک طول موج مشخصی از نور منتشر شده و پالس می شود. دوز درمان که شامل مدت زمان، ضربان قلب و طول موج است، نشان دهنده دستورالعمل های بالینی مشترک است که توسط سازنده لیزر کم توان ارائه شده است. اکثر افراد در طی درمان احساسی را گزارش نداده اند.

قبل از استفاده از لیزر کم توان، سطح بدن با تمیز کردن و اصلاح پوست آماده می شود. هر دو گیرنده و درمانگر لیزر کم توان برای جلوگیری از تشخیص نور لیزر از عینک ایمنی استفاده می کنند.

 

مزایای استفاده از  لیزر کم توان نسبت به درمان های دیگر

از آنجا که لیزر کوچک است، قادر به تاثیر روی مناطقی از بدن است که دیگر درمان ها ممکن است قادر به رسیدن به آن نباشند. علاوه بر این درمان لیزر کم توان درمانی بدون درد و غیر تهاجمی در نظر گرفته می شود، در حالی که درمان های دیگر ممکن است شامل درد باشند. شاید مهمتر از همه این موضوع باشد که لیزر کم توان امکان دسترسی به زخم یا یک ناحیه دردناک را بدون آسیب رساندن به هر یک از بافت های اطراف فراهم می کند.

 

چه کسی کاندید مناسبی برای درمان لیزر کم توان است؟

کاندیدهای لیزر درمانی کم توان شامل افراد مبتلا به موارد زیر است:

 • زخم های مزمن
 • زخم های حاد
 • زخم جراحی
 • درد مفاصل
 • اختلالات مفاصل
 • گردن درد
 • کمر درد

 

هر آنچه برای احتیاط باید در نظر بگیرید

در حالی که لیزر کم توان در حال حاضر به طور گسترده ای استفاده می شود، هنوز هم یک نوع درمان تجربی در نظر گرفته می شود. احتمالا بیمه هزینه های این درمان را نپذیرد. در برخی موارد تحقیقاتی، اثربخشی این درمان مشکوک یا ناشناخته در نظر گرفته می شود.

باید توجه داشت که دانستن مقدار دوز مناسب و استفاده از دوز مناسب از درمان لیزر کم توان برای موفقیت درمان ضروری است. روش های تعیین دوز صحیح همچنان موضوعی برای تحقیق و پژوهش بیشتر است. مطالعات مستقل در مورد اثربخشی استفاده از لیزر کم توان به منظور بهبود سرعت زخم نتایج مختلفی به دست آورده اند. این موضوع احتمالا به دلیل مدل های گسترده ی زخمی است که در  مطالعات مورد استفاده قرار می گیرند (اعم از زخم های حاد، جراحی و مزمن). صرف نظر از اثربخشی درمان، درمان لیزر کم توان، جایگزینی امن برای سایر روش های تهاجمی است که می توانند باعث آسیب به بافت های اطراف یا خود منطقه زخم شوند.

مشاوره رایگان